عضویت در سایت

دکتری، پسا دکتری، دکتری افتخاری

دکتری Doctorat

  دکترا یا دکتری از کلمه‌ای فرانسوی یعنی Doctorat به زبان فارسی وارد شده و به معنای بالاترین مقطع تحصیلی دانشگاهی در ایران، با پیش‌نیاز داشتن مدرک کارشناسی ارشد، و معادل مدرک PhD در دانشگاه‌های دنیا از جمله آمریکا است.
 لازمه دستیابی به مدرک مقطع دکتری در ایران، بین ۲ تا ۶ سال (مرتبط با رشته‌های تحصیلی مختلف) گذراندن واحدهای آموزشی و انحام فعالیت‌های پژوهشی و در نهایت ارائه یک نوآوری در قالب رساله یا تز دوره دکتری است. دکتری تخصصی بالاترین مدرک آکادمیک و دانشگاهی در جهان است که عموما در گروه‌های علوم انسانی، فنی و مهندسی، علوم پایه، کشاورزی و منابع طبیعی، زبان و هنر ارائه می‌شود.
  رشته‌های پزشکی و داروسازی و دامپزشکی و دندان‌پزشکی، که دارای دکتری حرفه‌ای و تخصصی هستند، علاوه بر درجه PhD، دارای مرتبه‌های دیگری با عناوین "دورهٔ تخصصی" در پزشکی "MD"، داروسازی "Pharm.D" دامپزشکی "DVM"، دندان‌پزشکی "DT" و فیزیوتراپی "DPT" هستند.

دکتر docere

دکتر از لاتین doctus یا docere به معنای آموخته یا تعلیم داده شده، بالاترین درجه علمی آکادمیک است و طبق قوانین ثبت برخی کشورها، لقب رسمی شمرده می‌شود.
مدرک دکترا عموماً پیش شرط کسب مقام استادی یا پروفسوری در دانشگاه‌ها محسوب می‌شود ولی عنوان پروفسور به معنی آموزگار یا مُدرس، لقب نیست بلکه نام شغل دکتر محسوب می‌شود.

پسا دکتری Post Doctorate

  همانطور که از اسم این مقطع پیداست، به دوره‌ی پس از دکتری گفته می‌شود که مدرک آکادمیک و دانشگاهی خاصی برای آن وجود ندارد و عموماً بستگی به میزان و نوع پژوهش‌ها و فعالیت‌های فرد فارغ‌التحصیل دارد، که می‌تواند به صورت افتخاری از دانشگاه خاصی به این درجه علمی برسد.

دکترای افتخاری Dr. honoris causa
دکترای افتخاری نوعی گواهی و نشان است که بدون هیچگونه پیش شرط تحصیلاتی یا ارائه رساله، از طرف دانشگاه‌ها به خاطر زحمات، نوآوری، نمایش سیاسی یا رویکردی خاص شبیه این موارد، به اشخاص "نمونه" اعطاء می‌گردد. افتخاری بودن دکترا باید در مدارک، امضاء و شناسه‌های دیگر دقیقاً مشخص شود و مشخص نکردن دکترای افتخاری طبق قوانین مدنی هر کشوری جرم محسوب می‌شود. برای این موضوع، اغلب از مخفف .Dr. h. c استفاده می‌شود  (Dr. honoris causa)

سوء پیشینه و مدرک دکتری

در قوانین دانشگاهی بسیاری کشورها آمده که مدرک دکتری در صورت ارتکاب جرم و سوء پیشینه دار شدن شخص، بوسیله هیئت ویژه دانشگاه مربوطه، پس گرفته شده و بی اعتبار اعلام می‌شود.