عضویت در سایت

دانشگاه تهران در صدر دانشگاه‌های برگزارکننده پروژه مشترک با دانشگاه‌های بین‌المللی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، سالار آملی معاون امور بین‌الملل وزیر علوم در سمینار معاونان و مدیران بین‌الملل دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در دانشگاه شهید بهشتی گفت: بیش از 85 درصد نخبگان دانشگاه پشتیبان برجام هستند که این آمار براساس یک نظرسنجی از هزاران عضو هیات علمی خارج شده است.

وی با بیان اینکه همچنان درگیر چالش‌های اساسی در حوزه روابط بین‌الملل هستیم، گفت: نظام آموزش عالی ما یک نظام بسته است که حتی از نظام تجاری، اقتصادی، ورزشی و فرهنگی بسته‌تر است به همین دلیل تحقیق برای ما گران در می‌آید و نمی‌توانیم دانش خود را به کشورهای همسایه بفرستیم و به دنبال آن ناهنجاری‌های داخلی در سیستم ارزش‌گذاری دانشگاه‌ها ایجاد می‌شود. 

وی با بیان اینکه ظرفیت پذیرش محیط دانشگاهی ما باید تغییر کند، گفت: در همکاری‌های بین‌المللی دو لایه داریم که یکی از آنها ایجاد بسترهاست مانند بسترهایی که با انعقاد تفاهم‌نامه وزیر علوم با کشورهای دیگر ایجاد شد.

سالارآملی گفت: در 9 ماهه اول امسال 7 وزیر از کشورهای دیگر و 93 تن از روسای دانشگاه‌های مختلف دنیا به ایران آمدند. همچنین در 9 ماه اول امسال 254 استاد ایرانی از خارج به داخل آمدند و یک هزار و 132 نفر استاد خارجی نیز میزبان بودیم.

وی ادامه داد: دانشگاه تهران با 232 پروژه در صدر برگزارکنندگان پروژه مشترک خارجی بوده است و پس از آن دانشگاه‌های زنجان، یزد و گیلان قرار دارند. همچنین دانشگاه‌های زنجان، علامه طباطبایی و تهران بیشترین دوره مشترک با اساتید خارجی را داشتند.

سالارآملی گفت: مقالات مشترکی که با اساتید خارجی داشتیم 3 هزار و 759 مورد بوده و صادرات محصولات دانش‌بنیانی 44 میلیون دلار بوده است.

به گفته وی رتبه‌های ایران به لحاظ تعداد دانشگاه‌های برتر از نظر پایگاه تایمز در سال 2016 رتبه 23 و سال 2015 رتبه 28 بوده که در این رتبه‌بندی‌ها از نظر شاخص فعالیت‌های بین‌المللی کمترین نمره را داشتیم.

منبع: خبرگزاری فارس