عضویت در سایت

آمار جذب اعضای هیئت علمی طی ۶ سال گذشته/ دلایل کاهش جذب

رئیس هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی در شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: طی ۶ سال گذشته حدود ۳۵ هزار نفر عضو هیئت علمی در دانشگاه‌ها جذب شده است.

محمدعلی کی نژاد درگفتگو با خبرنگار مهر، گفت: ظرف ۶ سال گذشته حدود ۳۵ هزار نفر عضو هیئت علمی در دانشگاه‌ها جذب شده است، بنابراین نیاز دانشگاه‌ها به عضو هیئت علمی تا حدی تامین شده، و طبیعی است که دانشگاه‌ها کاهش جذب هیئت علمی داشته باشند.

وی ادامه داد: از دیگر دلایل کاهش جذب عضو هیئت علمی در دانشگاه‌ها این است که در گذشته فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد نیز به عنوان عضو هیئت علمی جذب می شدند، ولی درحال حاضر اولویت با فارغ التحصیلان دکتری است.

رئیس هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی در شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: از سوی دیگر در نقشه جامع علمی کشور بر توسعه رشته‌های جدید و بین رشته ای تاکید شده و تعداد دانشگاه‌هایی که به سمت توسعه این رشته ها حرکت کرده اند کم است.

وی در مورد کاهش ردیف استخدام اعضای هیئت علمی در بودجه سال ۹۵ نیز گفت: بودجه کم نشده، در دو سال گذشته یک ردیف متمرکز وجود داشت که این ردیف حذف و در داخل بودجه‌های دانشگاه ادغام شده است و چون در کلان بودجه جاری لحاظ شده، نمی توان گفت که کاهش یافته، این مساله به مدیریت دانشگاه وابسته است، اگر دانشگاهی هیئت علمی نیاز دارد، می تواند به این بخش بها داده و اعتبار بیشتری را اختصاص دهد.

منبع: خبرگزاری مهر