عضویت در سایت

تأخیر بی‌دلیل در اجرای تغییرات آزمون دکتری

با وجود تصویب قانون سنجش و پذیرش در مجلس، رئیس سازمان سنجش ازعدم اعمال این قانون درآزمون دکتری سال جاری خبرداد.

طرح سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی که ضرورت تدوین آن برای اولین بار در تابستان ۱۳۹۳ در مجلس شورای اسلامی مطرح شد، پس از ماه‌ها کشمکش به تصویب رسید. بنا بر این طرح، وزن آزمون کتبی در پذیرش نهایی داوطلبان در آزمون دکتری، ۵۰ درصد و وزن مصاحبه شامل مصاحبه شفاهی و بررسی سوابق داوطلبان نیز ۵۰ درصد خواهد بود. اما طبق آن‌‌چه از جانب سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شد، این طرح برای آزمون اسفند ماه ۹۴ اجرا نخواهد شد.

این در حالی است که وزارت علوم در سال جاری با ابلاغ آیین‌نامه‌ای جدید برای پذیرش در مقطع دکتری، برای اولین بار پس از برگزاری آزمون دکتری به شیوه نیمه‌متمرکز، اعلام کرد که سهم مصاحبه در پذیرش نهایی داوطلبان آزمون دکتری ۹۵ سراسری، ۱۰۰ درصد خواهد بود. بنابراین داوطلبان دکتری ۹۵، فرآیندی کاملاً متفاوت جهت پذیرش در دانشگاه‌ها را تجربه خواهند کرد، تجربه‌ای جدید که تکرار نیز نخواهد شد. این داوطلبان با توجه به تغییرات گسترده منابع آزمون و نیز تأثیر ۱۰۰ درصدی مصاحبه، قادر به استفاده از تجربیات داوطلبان سال‌های گذشته نیستند و اگر امسال موفق به پذیرش نشوند، تجربه کسب‌شده توسط آنان در سال و یا سال‌های آینده نیز برایشان مفید نخواهد بود. عدم امکان تغییرات مطابق طرح سنجش و پذیرش در شرایطی اعلام شده است که آزمون دکتری از سال ۱۳۹۰ تا به حال، هر ساله با تغییراتی همراه بوده است، تغییراتی که گاهی بسیار عمده (در حد تغییرات کلی منابع آزمون) و گاهی نسبتاً جزئی (تغییرات وزن آزمون کتبی و مصاحبه) بوده است.

سؤالی که اکنون مطرح می‌شود این است که با وجود رخداد این تغییرات در گذشته و این امر که بسیاری از داوطلبان، تصویب طرح سنجش و پذیرش را مناسب می‌دانند، دلیل اجرا نشدن این  طرح برای آزمون دکتری ۹۵ چیست؟ و چرا پس برگزاری آزمون کتبی مطابق سرفصل‌های اعلام شده (شامل دروس پایه، زبان عمومی و استعداد تحصیلی)، امکان در نظر گرفتن وزن ۵۰ درصدی برای آن در پذیرش نهایی وجود ندارد؟

اگر دلیل این امر سرفصل‌های اعلام‌شده در آزمون کتبی است و این که اعمال وزن ۵۰ درصدی برای آزمون کتبی دکتری ۹۵ در پذیرش نهایی با توجه به طرح سؤالات از دروس پایه، ممکن است بی‌عدالتی و نارضایتی داوطلبان را در پی داشته باشد، به عنوان یک پیشنهاد شاید بتوان از طریق برگزاری نظرسنجی در زمان برگزاری آزمون کتبی در اسفند ماه، نظر خود داوطلبان را در این باره جویا شد.

6

راضیه
نظر شما

راضیهشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ ۱۹:۱۱

سلام.ببخشید من اصلا موضوع رو متوجه نشدم ! یعنی قراره همون مصاحبه فقط باشه؟ که البته اینطو ی بهتره یه عمر مقاله نوشتیم ماه ها منتظر پذیرش بودیم دانشگاه درس دادیم واقعا وقت خوندن استعداد تحصیلی نداشتیم!

مشاور دکتری
نظر شما

مشاور دکتری

سلامت باشین. حق باشماست. شرایط قبولی در کنکور دکتری پیچیدگی های خاص خودش رو داره و آخر سر هم مشخص نیست کدوم دانشگاه با حتی تو سطح حزئی تر کدوم اساتید به مقاله وزن بیشتری میدن یا به زبان یا تدریس یا تالیف و .... آخر سر هم بعضا دیده میشه که حق به حق دار اون طوری که باید و شاید نرسیده. در مورد این تغییرات باید منتظر باشیم. چون همین امروز یه خبر جدید در مورد نوع سنجش در سال آینده اومد که بد نیست این خبر رو مطالعه کنین:

تغییر در نحوه پذیرش داوطلبان دکتری

بهار
نظر شما

بهارشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ ۰۱:۲۰

سلام اگه به روال قبل باشه چند درصد کتبی موثره می دونم به روال جدید پنجاه پنجاه هست

مشاور عمومی1
نظر شما

مشاور عمومی1

سلام. یک مقداری اهمیت آزمون کتبی در حالت قبلی کمتر هست. حدود 30 درصد میشه.

مونا
نظر شما

مونادوشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۴ ۰۱:۵۴

باسلام و خسته نباشید خواهشا مارو ازین سردرگمی که با عنوان تأخیر بی‌دلیل در اجرای تغییرات آزمون دکتری نجات بدین موندیم که این تغییرات شامل چه چیزهایی هست؟؟؟؟ در مورد میزان مصاحبه یا نحوه کنکور اسفند 95 که ممکن است منابعی که معرفی کردین ممکن است فرق داشته باشد لطفا راهنمایی بفرمایید

مشاور عمومی1
نظر شما

مشاور عمومی1

سلام. همه چیز نهایی است ولی هنوز رسما اعلام نشده. شما نگران نباشید و کار منطقی این هست که مطالعه تون رو با همین منابع شروع کنید و زمان رو از دست ندید. اعلام رسمی بدون دلیل به تعویق می افته همین.