عضویت در سایت

آشنایی با آزمون زبان دکتری

  آشنایی با آزمون زبان دکتری:

  از سال 90 آزمون زبان دكتری كه تحت عنوان تافل دكتری نيز معروف شده است، به صورت نيمه‌ متمركز توسط سازمان سنجش اجرا می‌شود. آزمون تافل دکتری در سال‌هاي 90 و 91 در قالب صد سوال، در سال 92 هفتاد سوال و در سال‌هاي 93 و94 در قالب 30 سؤال مطرح شده است. پیش‌بینی می‌شود این روند نیز برای سال‌های آینده حفظ شده و همان 30 سوال برای این درس باقی بماند. ضمن اينكه آزمون سال‌هاي 93 و 94 از نظر رشته، به دو آزمون زبان برای دو گروه «فنی و مهندسی- علوم پایه» و «هنر- انسانی- كشاورزی» تقسیم شد.


  استانداردي كه براي آزمون تافل در ايران وجود دارد، دارای تفاوت‌هایی با تافل بين‌المللی از جمله IELTS، TOEFL ، MCHE، TOLIMO و .... است. عمده‌ترين تفاوت آن، عدم سنجش مهارت شنيداری (Listening) و نوشتاری (Writing) در آزمون تافل دکتری است. در این آزمون، تنها مهارت در دستور زبان انگليسی (Grammar)، لغت (Vocabulary) و درك مطلب (Reading Comprehension) ارزيابی می‌شود، که به همین خاطر آزمون زبان عمومی دكتری، نسبت به آزمون تافل بين‌المللی، سطح ساده تری دارد. همچنین تفاوت دیگر اینکه، این آزمون‌ها در دنيا به سه شکل Paper Based TOEFL، Computer Based TOEFL و   Next Generation TOEFL برگزار می‌شود در حالیکه در ایران به صورت Paper Based در آزمون ورودی دوره دكتری برگزار می‌شود.
چون  طراحان سوالات تافل دکتری ایران، قصد سنجش توانایی داوطلبان را در سه مهارت درک مطلب، ساختار و واژگان دارند، برنامه‌ریزی برای آمادگی در انی آزمون باید بر اساس افزایش مهارت در این راستا باشد.


استعداد تحصیلی مطالب کاربردی زبان دکتری:

 آشنایی با آزمون زبان دکتری  آشنایی با آزمون زبان دکتری

آشنایی با آزمون زبان دکتری  آشنایی با بخش گرامر زبان دکتری

آشنایی با آزمون زبان دکتری  آشنایی با بخش واژگان زبان دکتری

آشنایی با آزمون زبان دکتری  آشنایی با بخش درک مطلب زبان دکتری

آشنایی با آزمون زبان دکتری  منابع پیشنهادی زبان دکتری (صفحه اصلی زبان)