عضویت در سایت

سازمان سنجش در انتظار تصمیمات مجلس شورای اسلامی در مورد نحوه پذیرش آزمون دکتری

نحوه پذیرش آزمون دکتری و وزن بخش های مصاحبه و آزمون کتبی در دو ماه آینده در مجلس بررسی خواهد شد.

 رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با توضیحاتی در رابطه با طرح سنجش و پذیرش دانشجو گفت: ۴ ماده از این طرح در مجلس تصویب شد و دو ماده به کمیسیون بازگشت که باید مورد بررسی اعضای کمیسیون قرار گیرد.

ابراهیم خدایی افزود: در این دو ماه بحث ترکیب شورای سنجش و نحوه پذیرش دکترا و درصدهای آزمون پیرامون آزمون کتبی و مصاحبه و همچنین بررسی مدارک علمی بررسی می‌شود.

وی ادامه داد: یک ماده از این طرح مربوط به شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها است که برای پذیرش از مقطع دیپلم به آموزش عالی عنوان شده و برای تحصیلات تکمیلی باید ترکیب دیگری داشته باشد که این موضوع برای بررسی به کمیسیون بازگشت.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: همچنین ماده ۵ درباره درصد مصاحبه و آزمون کتبی در شیوه پذیرش دکتری است که طرح سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی مجلس برای دوره‌های آموزش و پژوهش ۵۰ . ۵۰ درنظر گرفته شده است و برای دوره‌های پژوهش محور نیز سهم ۷۰ درصدی بری مصاحبه و مدارک علمی که این موضوع به تصویب نرسید تا بررسی بیشتری شود.

خدایی در رابطه با چگونگی وضعیت کنکور در سال‌های آینده و بحث در رابطه با جدا شدن کنکور دانشگاه آزاد از کنکور سراسری گفت: در ماده ۱ طرح سنجش و پذیرش دانشگاه‌ها اعلام پذیرش دانشجویان نیز به سازمان سنجش آموزش کشور و مرکز سنجش وزارت بهداشت بر حسب مورد مربوط شده است و نظر مجلس در این رابطه مهم است که بر این اساس فقط این دو نهاد به برگزاری کنکور می‌پردازند، ما فقط نظرات و پیشنهاداتمان را با نمایندگان مطرح می‌کنیم ولی نظر نهایی با نمایندگان مجلس است.