عضویت در سایت

استاد دانشگاه علوم و تحقیقات برنده 2 جایزه موسسه مصالح بنایی آمریکا شد

عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات موفق شد با ارائه رساله دکتری خود در موسسه مصالح بنایی آمریکا، دو جایزه'12 NAMC Outstanding Journal Paper award' و'Outstanding Dissertation Award' را دریافت کند.

به گزارش ایرنا از واحد علوم و تحقیقات، 'سامان بابایی دراباد' عضو هیات علمی تمام وقت عمران سازه این واحد دانشگاهی گفت: در حال حاضر پرداختن به بحث مقاوم سازی دیوارها با مصالح بنایی با مواد کامپوزیت FRCM در ایران موضوعی نو و بکر محسوب می شود.
وی به فرسایش سازه های بتنی و آماتورهای موجود در آنها بر اثر گذشت زمان و شرایط محیطی اشاره و تصریح کرد: ایجاد مقاومت در این سازه های در چارچوب حدود قید شده در آیین نامه ها الزامی است.
بابایی که 6 مقاله ISI با ضریب تاثیر بالای 2.5 از پروژه تحقیقاتی خود استخراج کرده است، ادامه داد: در این پروژه تیرهای بتنی و دیواره ها به صورت تجربی مورد آزمایش قرار گرفتند و براساس بررسی های انجام شده، روش مورد نظر می تواند تا 60 درصد مقاومت سازه ها را باز گرداند.
عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات خاطرنشان کرد: از دیگر فعالیت های انجام شده می توان به ایجاد ارتباط بین روش FRPM و FRCM و نمایش این ارتباط از طریق رسم گراف اشاره کرد.
وی هدف از رسم این گراف را جلوگیری از شکست بتن و دیوارها با مصالح بنایی از حالت ترد به شکل پذیری بالا عنوان کرد و افزود: براین اساس می توان با بررسی مکانیکی سازه براورد هزینه و پیش بینی رفتار سازه در شرایط محیطی از نشست و شکست احتمالی سازه ها جلوگیری کرد.
بابایی یادآور شد: موسسه مصالح بنایی آمریکا سازمانی مشابه سازمان نظام مهندسی ایران است که همه ساله با بررسی حدود 100 رساله و مقاله فعالان این حوزه، از پژوهش های برتر قدردانی می کند.
وی درباره مقاله خود که در ردیف مقالات برتر موسسه مصالح بنایی آمریکا قرار گرفته، توضیح داد: رساله دکتری با عنوان مقاوم سازی دیواره ها با مصالح بنایی غیر مصلح توسط اف ار سی ام تحت بارهای جانبی و داخلی نیز موفق به دریافت جایزه از این سوی این سازمان شد که در این پروژه، مشخصات تیر، ستون و دال های بتنی محاسبه و بررسی شده است.
بابایی با اشاره به همکاری این پروژه با یک شرکت ایتالیایی تصریح کرد: واحد علوم و تحقیقات با گسترش ارتباطات با صنعت، نوشتن پروپوزال های استاندارد و تجهیز آزمایشگاه ها می تواند جایگاه علمی تحقیقاتی خود را ارتقا دهد.