عضویت در سایت

شرط تاییدمدارک دانشجویان دکتری خارج از کشور

معاون وزیر علوم جمهوری اسلامی ایران گفت: براساس آیین نامه جدید ارزشیابی مدرک تحصیلی دانشجویان دوره دکتری در خارج از کشور باید برای تایید مدرک تحصیلی دستکم ۲۴ ماه در کشور محل تحصیل حضور داشته باشند.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از دهلی نو ، دکتر مجتبی صدیقی در جمع نمایندگان دانشجویان ایرانی دانشگاه های هند در دهلی نو افزود: ارزشیابی دانشگاه های خارج از کشور به طور مستمر در وزارت علوم انجام می شود و ممکن است رتبه دانشگاه ها تغییر کند.
وی با بیان اینکه ۲۵ دانشگاه از مجموع دانشگاه های هند در رتبه ممتاز و نزدیک به ۳۰ دانشگاه هم در رتبه دوم قرار دارند ، گفت: تعداد زیادی از دانشگاه های هند در ارزشیابی این وزارتخانه در رتبه های سوم و چهارم هستند.
معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویی وزارت علوم افزود: ارزشیابی مدرک تحصیلی دانشجویانی که در دانشگاه های با رتبه ممتاز تحصیل می کنند مشکلی ندارد اما مدارک دیگر دانشگاه ها را داوران و کمیسیون ارزشیابی ارزیابی خواهند کرد.
«مجتبی صدیقی» به دانشجویان توصیه کرد دانشگاه های با رتبه ممتاز و رتبه دوم را برای تحصیل انتخاب کنند که ارزشیابی مدرک تحصیلی آنان با مشکل مواجه نشود.
وی در ادامه با اشاره به اینکه واگذاری بورس تحصیل خارج از کشور به علت امکانات تحصیلی در داخل کشور کاهش یافته است ، افزود: برای تبادل علم و دانش توجه به فرصت مطالعاتی در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته است.
معاون وزیر علوم گفت: سال گذشته ۸۰۰ دانشجوی دوره دکتری داخل کشور برای فرصت مصالعاتی به دیگر کشورها اعزام شدند و امسال این تعداد با ۵۰ درصد افزایش به ۱۲۰۰ نفر افزایش خواهد یافت.
وی با بیان اینکه آمار دقیقی از دانشجویان ایرانی خارج از کشور وجود ندارد ، گفت: براساس اطلاعات وزارت امور خارجه و کنسولگری های کشورمان ، برآورد می شود نزدیک به ۸۰ هزار دانشجوی ایرانی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در خارج از کشور تحصیل می کنند.
معاون وزیر علوم افزود: آمار دانشجویان ایرانی خارج از کشور در دوره کارشناسی به علت اینکه از تسهیلات ارزی استفاده نمی کنند ، مشخص نیست.
در این نشست دانشجویان مشکل دریافت ویزای دانشجویی ، ارزیابی نشدن دانشگاه های علوم پزشکی هند از سوی وزارت بهداشت کشورمان ، فرایند ارزشیابی مدرک تحصیلی ، ناکافی بودن حمایت های کنسولی از دانشجویان ، نبود بیمه درمانی مناسب برای دانشجویان و بالا بودن هزینه های درمانی در هند را از مشکلات دانشجویان ایرانی در هند عنوان کردند و تلاش مسوولان برا رای رفع این مشکلات خواستار شدند.