عضویت در سایت

سوالات متداول آزمون ورودی مقطع دکتری

سوالات متداول آزمون دکتری

 

           دانلود سوالات متداول در قالب فایل

 

 

در این قسمت سوالات متداول داوطلبان متقاضی آزمون‌های ورودی مقطع دکتری پاسخ داده شده است. لطفاً قبل از اینکه سوال خود را در بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید، پاسخ سوالات زیر را مطالعه نمایید.


 1- تفاوت آزمون ورودی مقطع دکتری با آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد در چیست؟
تفاوت اصلی در ایجاد آمادگی برای کنکور دکتری با کنکور ارشد، در پیچیدگی مدیریت ساختار این آزمون است. برای ورود به دانشگاه در مقطع دکتری، لازم است نه تنها برای آزمون (های) ورودی آمادگی مطلوب ایجاد کرد، بلکه تلاش برای تقویت رزومه نیز ضروری است. البته قسمتی از رزومه متقاضیان در مقطع ارشد با توجه به "معدل این مقطع" و "موضوع پایان‌نامه ارشد" و "رنک دانشگاهی مقطع ارشد" و "تعداد و کیفیت مقالاتی که کار شده است"، تا این مرحله تشکیل شده است و در این مرحله باید تلاش شود که با هدف تقویت این رزومه برنامه‌ریزی خاصی انجام شود. مواردی همچون "ارتباط گرفتن با اساتیدی که رزومه خوبی دارند و گرفتن توصیه‌نامه از آن‎‌ها" و "چاپ مقالات ISI یا ISC یا مقالاتی با کیفیت مطلوب در حوزه تخصصی رشته متقاضی" (که البته در ایران تعداد مقالات مهم‌تر از کیفیت و citation ( یا همان ارجاع به مقاله) و مجله‌ای که مقاله در آن چاپ شده، می‌باشد! از طرفی تنها دانشگاه‌های دولتی ایران روی این موضوع حساسیت دارند و دانشگاه‌های درجه2 به پایین با تنها یک مقاله هم اغوا می‌شوند!) و "داشتن سخنرانی یا کنفرانس یا ارائه یا پوستر یا مقالات داخلی" و "یکی بودن دانشگاه مبداء و مقصد و شناخت اساتید از متقاضی" و "ارتباط گرفتن با اساتید دانشگاهی که متقاضی برای آن‌ها دعوت به مصاحبه شده، پیش از مصاحبه" و "تسلط بر زبان انگلیسی" و "داشتن کتاب‌های تخصصی (ترجمه یا تالیف)" و مواردی مشابه این ...


2- نحوه پذیرش آزمون سراسری چگونه است؟
آزمون ورودی مقطع دکتری دانشگاه‌های دولتی کشور، در دو مرحله برگذار می‌شود. مرحله اول، یک آزمون عمومی که در دو نوبت در سال اجرا می‌شود است که در این آزمون کتبی دروس زبان عمومی، استعداد تحصیلی و دروس خاصی از رشته موردنظر سوال می‌شود و این آزمون کشوری است. مرحله دوم، شامل ترکیبی از مصاحبه و آزمون تخصصی است که توسط خود دانشگاه مقصد برگزار می‌شود.


3- آزمون عمومی دکتری در چه مقاطعی برگزار می‌شود؟
آزمون کتبی یا عمومی دکتری تا به امروز پس از سراسری کردن آن سالی یکبار و آن هم در اسفندماه هر سال برگزار شده است.


4- نحوه پذیرش آزمون دکتری دانشگاه آزاد اسلامی چگونه است؟
پذیرش در دانشگاه آزاد به سه صورت با آزمون و بدون آزمون و از طریق معرفی اساتید در قالب پژوهش محور صورت می¬گیرد؛ هر ساله در بهمن¬ماه، آزمون کتبی برای ورود به مقطع دکتری برگزار می¬شود. برای دو روش دیگر ورود به این دانشگاه ارسال رزومه و مصاحبه صورت می¬گیرد.


5- نحوه پذیرش در مقطع دکتری دانشگاه های پردیس چگونه است؟
تا پیش از سال 93 شرایط پذیرش دانشگاه¬های پردیس (دانشگاه¬های پولی سراسری – خودگردان) بدون آزمون ورودی و تنها از طریق ارسال رزومه و مصاحبه انجام می¬شد. در سال 93 برای ورورد به مقطع دکتری پردیس 94 دو آزمون در شهریور و اسفندماه به صورت جداگانه از آزمون سراسری برگزار شد. اما در حال حاضر شرایط ورود به این دانشگاه¬ها یا با آزمون سراسری و یا بدون آزمون انجام می‌شود.


6- نحوه پذیرش آزمون دکتری  بدون کنکور دانشگاه آزاد اسلامی چگونه است؟
شرایط پذیرش داوطلبان بدون آزمون به شرح زیر است؛ داوطلبان دوره دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی علاوه بر شرایط عمومی و اختصاصی میبایسـت واجد شرایط زیر باشند:
دارا بـودن حـداقل میـانگین نمـرات ۱۸ در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته برای رشته های علوم انسانی (به جـز رشته های حسابداری و مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی) و حداقل میانگین ۱۷ جهت سایر رشته ها (از جملـه رشـته هـای حسابداری و مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی)؛ همچنین دارا بودن حداقل میانگین ۱۷ جهـت فـارغ التحصـیلان مقطع کارشناسی ارشد پیوسته و دکتری حرفه ای یا عمومی.متقاضیان دوره بدون آزمـون لازم اسـت فاقـد دروس معادلسازی شده باشنداین متقاضیان لازم اسـت براسـاس مقررات آموزشی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر در ۶ نیمسال فارغ التحصیل شده و حداقل نمره پایان نامـه آنها 18.50 باشد. از دیگر مواردی که در پذیرش متقاضیان بدون کنکور دانشگاه آزاد تأثیر دارد، متجانس و همنام بودن رشته فارغ التحصـیلی در مقطـع کارشناسی ارشد با رشته انتخابی در مقطع دکتری تخصصی می¬باشد. داوطلبان دوره بدون آزمون لازم است نسخه هایی از فایل مقالات و تولیدات علمـی چـاپ شـده در مجـلات ISI یـا مجلات علمی پژوهشی فارسی زبان و غیر فارسی زبان داخلی یا خارجی یا ISC خود را نیز آماده نمایند. 


7- تمهیدات لازم برای ایجاد آمادگی جهت قبولی در مقطع دکتری چه مواردی هستند؟
•     آمادگی برای آزمون کتبی
•    قوی کردن رزومه پژوهشی – آموزشی تا پیش از روز مصاحبه
•    تکمیل مدارک پژوهشی – آموزشی
•    آمادگی برای جلسه مصاحبه
برای اطلاعات دقیق از این موضوع می‌توانید صفحه نقشه راه دکتری مراجعه نمایید.


8- آزمون عمومی دکتری سراسری شامل چه دروسی است؟
 آزمون عمومی دکتری دانشگاه‌های سراسری کشور، شامل سه ماده امتحانی است: 1- آزمون زبان 2- آزمون استعداد تحصیلی 3- آزمون دروس خاص رشته انتخابی.


9- آزمون عمومی دکتری آزاد شامل چه دروسی است؟
این آزمون شامل زبان تخصصی انگلیسی با 25 سوال و دروس تخصصی هر رشته می‌باشد. 


10- تعداد سوالات دفترچه آزمون سراسری دکتری و مدت زمان پاسخگویی به آنها چگونه است؟
 با توجه به برنامه اعلام شده برای آزمون سراسری دکتری 95، تغییرات در نحوه اجری این آزمون از جمله شرایط دفترچه آزمون نامشخص است؛ ولی برآورد می¬شود باتوجه به روند آزمون¬های سراسری دکتری سال¬های گذشته تعداد سوالات زبان عمومی 30، استعداد تحصیلی 30 و دروس خاص رشته بین 30 تا 60 سوال باشد و مدت زمان پاسخگویی بین 3 تا 4 ساعت است. 


11- آزمون استعداد تحصیلی (GMAT) چیست؟
 استعدادتحصیلی یا GMAT آزمونی جهت سنجش "توانایی تجزیه و تحلیل، توانایی تصویرسازی ذهنی، سرعت عمل و تمرکز، قدرت و سرعت انتقال مفاهیم و هوش" داوطلب است. این آزمون بومی‌سازی شده‌ و ترکیبی از آزمون‌های بین‌المللی GMAT و GRE است که در کنکور مقطع دکتری به آزمون "استعداد تحصیلی" مشهور است. این آزمون اولین بار در سال 74 در ایران برای مقطع کارشناسی ارشد طراحی و همزمان با برگزاری آزمون دکتری از سال 89 در کنکور این مقطع برای تمامی رشته‌ها به عنوان یکی از سرفصل‌های امتحانی مطرح شد. البته در گذشته سوالات آزمون‌های GMAT و GRE بین‌الملل عیناً ترجمه می‌شد ولی در حال حاضر تیم طراحی مجزایی برای طراحی تست‌های جدید داخلی برای این آزمون در سازمان سنجش وجود دارد و کیفیت سوالات این آزمون از استاندارد داخلی خوبی برخوردار است.
برای اطلاع دقیق از این آزمون و جزییات آن می‌توانید به صفحه استعداد تحصیلی دکتری مراجعه کنید.


12- آزمون زبان دکتری سراسری (مرحله اول عمومی) در چه سطحی است و شامل چه مواردی است؟
 آزمون زبان مرحله اول عمومی است و در سطح سوالات آزمون تافل مطرح می‌شود. این آزمون شامل موارد گرامر، واژگان و درک مطلب است.
برای اطلاع دقیق از این آزمون و جزییات آن می‌توانید به صفحه زبان دکتری مراجعه کنید.


13- در حال حاضر کدام دانشگاه‌های کشور دانشجوی دکتری می‌پذیرند؟
 درحال حاضر اکثر دانشگاه¬های شناخته شده در رشته‌¬ها و گرایش¬‌های مختلف اقدام به پذیرش در مقطع دکتری می¬کنند.


14- در مورد روز مصاحبه چه مواردی لازم است بدانیم؟
  در این روز بهتر است خود را از قبل از نظر ذهنی، علمی و روحی آماده کنید؛ در این روز سعی کنید به موقع و با ظاهری آراسته در محل حاضر شوید، کلیه مدارک مورد نیاز برای روز مصاحبه را بهمراه داشته باشید و در جریان مصاحبه تا لحظه آخر مبارزه کنید و از پیش خود را یک بازنده ندانید.
  در این روز در ابتدا خواسته می¬شود خود را مختصراً معرفی نموده و به طور مختصر درباره مقاطع تحصیلی گذشته خود صحبت کنید؛ سپس مدارک پژوهشی شما مورد ارزیابی تیم مصاحبه¬کننده قرار خواهد گرفت و پس از آن هر یک از اساتید در حوزه خاصی دانش علمی شما را با پرسش و پاسخ ارزیابی خواهند کرد؛ خیلی مهم است به سوالات مربوط به حوزه تخصصی که اقدام کرده¬اید مسلط بوده و به پرسش¬ها پاسخ دهید؛ حتی¬الامکان سعی کنید به تمامی سوالات با ظاهری مطمئن پاسخ دهید.


15- چه اساتیدی برای توصیه‌نامه دادن مناسب هستند؟
اساتیدی که برند خوبی در رشته متقاضی دارند، اصولاً اساتیدی هستند که در دانشکده‌ها سمت‌های اجرایی نیز دارند (مثلا مدیر گروه هستند و ...) یا رزومه قوی دارند. که رزومه اساتید را تعداد ترجمه‌ها، تالیف‌ها، مقالاتی که در طول یک سال کار می‌کنند، کیفیت دانشگاهی که در آن هیئت علمی هستند و ... را تشکیل می‌دهد. متقاضی می‌تواند از اساتید بیرون از دانشگاه خود، به عنوان استاد مشاور، توصیه‌نامه بگیرند.


16- رزومه پژوهشی - آموزشی، چگونه پربارتر می‌شود؟
 وزن رزومه پژوهشی - آموزشی به تعداد مقالات و کتاب نیست؛ از آنجایی که اکثر پذیرفته شدگان وقت لازم برای اخذ پذیرش مقاله داخلی یا خارجی را ندارند، داشتن 3 الی 4 مقاله باکیفیت و چاپ شده در محلات معتبر رزومه پژوهشی داوطلب را بالا خواهد برد. ترجمه یا تألیف کتاب مرتبط با رشته تخصصی و چاپ شده در انتشارات معتبر و شناخته شده به رزومه فرد کمک خواهد کرد؛ همچنین داشتن سابقه تدریس حتی به صورت دستیار استاد نیز می‌¬تواند کمک حال شما باشد. توجه داشته باشید در برخی موارد دیده شده است داشتن تعداد بالای مقالات و نیز بی¬ کیفیت بودن آنها نتیجه عکس از خود نشان داده و حتی آن دسته از مقالات خوب فرد را نیز زیر سوال برده است.


17- اقدامات لازم برای تقویت رزومه چیست؟
•    اخذ پذیرش یا چاپ مقاله
•    تألیف یا ترجمه کتاب
•    گواهی¬نامه حضور در دوره¬های نرم¬افزارهای آماری و تخصصی


18- آیا در مقطع دکتری نیاز به مدرک زبان است؟
 مدرک زبان در مقطع دکتری کاملاً به دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد؛ برخی دانشگاه‌¬ها پیش از ثبت نام، برخی تا پایان سال اول و یا دوم دانشجو را موظف به ارائه مدرک معتبر زبان کرده اند؛ البته در برخی از دانشگاه‌¬ها نیز هیچگونه مدرک زبانی حتی تا پایان مقطع دکتری درخواست نشده است.


19- آیا تغییر رشته در مقطع دکتری امری شدنی است؟
بنا به اعلام مشاور سازمان سنجش، تغيير گرايش و رشته در برخی از دوره‌هاي دكتري امكان‌پذير نيست.
برای اطلاع از جزییات دقیق‌تر می‌توانید به صفحه تخصصی هر رشته زیر مراجعه نمایید.


20- آیا در مقطع دکتری امکان مهمان گرفتن یا انتقالی وجود دارد؟
 بنا به اعلام مشاور سازمان سنجش، نقل و انتقال پذيرفته‌شدگان دوره‌هاي دكتري امكان‌پذير نيست؛ ولی گرفتن مهمان به آئین‌نامه¬‌های داخلی دانشگاه‌¬ها بستگی داشته و هیچ منع قانونی برای آن وجود ندارد.


ارتباط با استاد نادری - تالار گفتگوی مقاله نویسیجهت ارتباط مستقیم با مشاوران مجموعه  می‌توانید در قسمت زیر نظرات یا سوالات خود را وارد نمایید.ارتباط با استاد نادری - تالار گفتگوی مقاله نویسی

6

فاطی
نظر شما

فاطییکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ۲۲:۱۰

سلام من میخواستم بدونم اگر دروس استعداد و زبان رو در آزمون صفر باشم و دروس تخصصی رو بالای 50درصد کسب کنم احتمال قبولی در دانشگاه روزانه را خواهم داشت؟

محسن
نظر شما

محسنچهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵ ۰۹:۵۴

با سلام . میخواستم بدونم زمان ثبت نام برای آزمون دکتری نوبت دوم که قرار بود از 24 مرداد تا 30 مرداد 1395 و آزمونش 7 آبانه 1395باشه چرا هنوز اعلام نشده . اصلا چیزی برای ثبت نام در سایت سنجش وجودنداره . اصلا کی میشه ثبت نام کرد .

مینا
نظر شما

میناسه شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵ ۱۱:۴۸

با سلام من در رشته هوش مصنوعی در مقطع فوق لیسانس فارغ التحصیل شده ام. دو مقاله ISI و تجربه تدریس در دانشگاه و رشته خودم را دارم. آیا می توانم در مقطع دکترا در رشته مدیریت شرکت کنم؟ اگر بله من هیچ رزومه ای در مدیریت ندارم! چگونه این مسئله را حل کنم؟!

مشاور دکتری
نظر شما

مشاور دکتری

درود بر شما. از سال 94 (کنکور دکتری 94) از نظر قانونی تنها رشته‌های مدیریتی و بعضی دیگر از رشته‌ها اجازه شرکت در آزمون دکتری مدیریت رو دارند. قبل از این سال میشد! برای اطلاعات بیشتر به این لینک بروید و جزییات رو مطالعه نمایید.

محسن
نظر شما

محسنچهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ ۰۹:۲۸

با سلام و احترام بنده جزو قبول شدگان دکتری بهمن ماه دانشگاه ازاد میباشم.طبق روال دانشگاه می بایست ابتدا ثبت نام اینترنتی انجام دهیم و سپس حضوری مراجعه کنیم.ثبت نام اینترنتی را انجام دادم و شماره دانشجویی دریافت کردم.ودر سیستم اموزشی هم وارد شدم و انتخاب واحد هم انجام دادم.ولی به دلیل اینکه در ۱۰ اسفند ماه نوبت دفاع از پایان نامه ارشد دارم هنوز فارغ التحصیل نشدم .و در زمانی که برای ثبت نام حضوری مراجعه کردم به دلیل نداشتن گواهی فارغ التحصیلی کارشناسی ارشد گفتند باید سفته بدهید تا پایان ترم اول مدرک خود را ارائه دهید ولی متاسفانه مسئول ثبت نام با یکی از دانشجویان دعواش شد و گفت کسی مدرک و ریز نمرات را نداشته باشد ثبت نام انجام نمیدهم وتا اخر بهمن فرصت دارند مدرک خود را بیاورند تا ثبت نام انجام شود.ولی با خواهش و تمنا هم ثبت نام حضوری انجام نشد. لطفا بنده را راهنمایی فرمایید که برای ثبت نام در مقطع دکتری باید چه کار کنم؟با توجه به اینکه باید از معافیت تحصیلی استفاده کنم. تا چه مدت قبولی رزرو می باشد؟ ایا باید برای ترم مهر ثبت نام کنم و نصف شهریه بهمن را بپردازم؟ ایا باید از مرخصی این ترم استفاده کنم؟چه روالی دارد؟ ایا میتوانم جزءمتاخرین این ترم را مشغول به تحصیل شوم؟چون هنوز از 5 اسفند کلاس ها شروع می شود. ببخشید این همه سوال پرسیدم . باتشکر فراوان و ارزوی سلامتی برای شما

مشاور دکتری
نظر شما

مشاور دکتری

درود. این مشکل رو شما میتونستید راحت تر حل کنید. اگر در قوانین دانشگاه هست که میتونید با دادن تعهد به فارغ التحصیلی از ارشد ثبت نام کنید و صرفاً به واسطه لجبازی یکی از کارکنان آموزش دارید تنبیه میشید که بحثی نداره. تو هر مرحله ای که یکی از مسئولین برخلاف قانون دانشگاه عمل کرد شما به یک مسئول رده بالاتر مراجعه کنید. حتی اگر لازم بود تا خود رئیس دانشگاه میتونید بالا برید تا کارتون راه بیافته. برای مقطع دکتری این مسئله به نظرم کمی قابل تامل هست که یه نیروی اجرایی آموزش بخواد برای شما تصمیم گیری کنه. زودتر به رده های بالاتر مراجعه کنید و مشکل تون رو حل کنید. شما اگر ته دل خودتون هم نگران هستید که یه وقت برای درس خوندن این ترم زود هست و نمیرسید خوب درس بخونید برید و درخواست بدید که قبولی تون محفوظ بمونه و از ترم بعد استارت رسمی بزنید.