عضویت در سایت

شورای معماری در دانشگاه تهران تشکیل می‌شود

رییس دانشگاه تهران گفت: قرار است شورای معماری با حضور متخصصان برجسته معماری دانشگاه تهران در این دانشگاه تشکیل شود تا ساختمان هایی که قرار است در این دانشگاه ساخته شوند از محتوای فرهنگی متناسب با دانشگاه تهران برخوردار باشند

دکتر محمود نیلی احمدآبادی در مراسم افتتاح ساختمان جدید دانشکده فنی مهندسی مکانیک دانشگاه تهران افزود: یکی از دلایلی لغو پذیرش دانشجو در پردیس ارس و انتقال پردیس البرز به تهران، فضای محدود آموزشی بود چرا که نمی‌توان از دانشجویی که در فضایی محقر به تحصیل می‌پردازد انتظار داشت که به یک نخبه تبدیل شود. دانشجویان دانشگاه تهران باید به بهترین امکانات دسترسی داشته باشند و وجود ساختمان های فاخر از حداقل‌های آموزش عالی از لحاظ استانداردهای بین‌المللی است.

نیلی احمدآبادی اضافه کرد: این وفاق ملی وجود دارد که مسیر واقعی توسعه پایدار از دانشگاه‌ها می‌گذرد و فعالیت‌ها باید دانش‌بنیان باشند. دانشگاه به عنوان عرصه اصلی تولید دانش مطرح است و تجهیز دانشگاه‌ها مستلزم صرف امکانات و منابع مالی است. این در حالیست که منابع مالی دولت محدود هستند و چانه‌زنی‌های ما در دولت تنها می‌تواند موجب افزایش اندک منابع مالی شود و از سوی دیگر به شهریه اخذ شده از دانشجویان نیز می توان تاحدودی برای پیشبرد امور تکیه کرد.

وی افزود: البته از طریق ارائه خدمات و پژوهش‌های کاربردی می‌توان منابع مالی را تامین کرد. در حال حاضر 20 تا 25 درصد از منابع مالی دانشگاه‌های معتبر جهان از طریق خیرین تامین می‌شود البته در این زمینه دانشگاه تهران نیز موفق بوده است ولی گسترش دانشگاه‌ها و افزایش مطالبات مردم تلاش بیشتری را در این زمینه می‌طلبد.

رییس دانشگاه تهران در ادامه گفت: در حال حاضر سرمایه خیرین در حال سوق پیداکردن به سمت آموزش عالی است. البته پیش از این خیرین بیشتر در حوزه ساخت مدرسه فعال بودند اما باید به این نکته توجه کرد که توسعه مدارس و کشور بدون توسعه آموزش عالی امکان‌پذیر نیست. وجود خیرین در توسعه آموزش عالی نیز یکی از واجب‌ترین امور است.

وی در پایان اظهار کرد: وزارت علوم به امر مهم خیرین می‌پردازد و امروز نیز کار مهمی در حال انجام است که تاریخ آموزش عالی را تغییر خواهد داد.

به گزارش ایسنا در بخش دیگری از این مراسم دکتر محمود کمره‌ای رییس پردیس دانشکده فنی تهران اظهار کرد: دانشکده فنی 80 سال قدمت دارد و شامل 11 دانشکده، 360 عضو هیات علمی، 8000 دانشجو می‌شود که 50 درصد از آنان در مقطع تحصیلات تکمیلی مشغول تحصیل هستند. سایت اصلی این دانشگاه در تهران است،اما واحدهای آن در رضوان‌شهر و فومن نیز در حال فعالیت هستند.

وی اضافه کرد: دانشکده فنی دانشگاه تهران دارای 10 قطب علمی، 5 نشریه تخصصی، 2 کرسی یونسکو و 14 موسسه تحقیقاتی است. براساس استانداردهای بین المللی دانشکده فنی در بین دانشکده‌های مهندسی کشور رتبه اول را داشته است و همچنان در صدر قرار دارد. در حال حاضر دانشکده فنی دو رشته مشترک با دانشکده‌های فرانسه و آمریکا دارد.

کمره‌ای در ادامه اظهار کرد: برنامه‌ریزی ما در دانشکده فنی با استفاده از خرد جمعی انجام می‌شود و این موضوع همواره مدنظر ما بوده است. همچنین دانشکده فنی علاوه بر فعالیت در زمینه‌های علمی به فعالیت‌های فوق برنامه دانشجویان، کارشناسان و هیات علمی نیز می‌پردازد و همکاری‌های خوبی با کانون مهندسان فارغ التحصیل و بنیان حامیان دانشکده فنی دارد.

وی در پایان گفت: دو طرح دیگر نیز در دانشکده فنی در دست اجراست که یکی از آن‌ها ساخت دانشکده مهندسی شیمی به وسعت 20 هزار متر مربع و ساختمان دانشکده مهندسی عمران به وسعت 24 هزار متر مربع است.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      منبع خبر:خبرگذاری ایسنا