عضویت در سایت

تغییر فرآیند پذیرش دکتری پژوهش‌محور در دانشگاه علوم پزشکی اهواز

معاون توسعه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز در خصوص پذیرش دکتری پذیرش‌ محور در این دانشگاه، گفت: بر اساس اعلام وزارت بهداشت، امسال پذیرش از طریق برگزاری آزمون انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر بهزاد شریف مخمل‌زاده اظهار کرد: اخیراً بخشنامه‌ای از سوی وزرات بهداشت ابلاغ شده است که دانشجوی دکترای پژوهش‌ محور فقط از طریق برگزاری آزمون مانند دوره‌های تخصصی پذیرش شود، به همین دلیل پذیرش این دوره‌ها در دانشگاه تا حدودی کمرنگ شده است.

وی با بیان این‌که پیش از این پذیرش در این دوره‌ها به‌صورت استادمحور انجام می‌شد، گفت: در واقع استاد رزومه و توانایی علمی دانشجویان متقاضی تحصیل در این دوره را بررسی می‌کرد و سپس دانشجو انتخاب و به مرکز تحقیقات معرفی می‌شد.

معاون توسعه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه جندی‌شاپور اهواز افزود: این روند از حدود دو، سه ماه گذشته با ابلاغ یک بخشنامه جدید از سوی وزارتخانه متوقف شده است؛ بر این اساس قرار است فراخوانی از سوی وزارت بهداشت در ایام خاص منتشر شود و فقط افرادی که تمایل به این شیوه تحصیل دارند، از طریق آزمون تحت عنوان جذب دانشجوی PhD-By Research پذیرش شوند.

شریف مخمل‌زاده خاطرنشان کرد: در این شیوه پذیرش وزارت بهداشت بر اساس مراکز تحقیقات دارای مجوز قطعی و پژوهشکده‌ها ظرفیت جذب را به هر دانشگاه اعلام می‌کند؛ در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی اهواز دارای یک پژوهشکده سلامت و 6 مرکز تحقیقات قطعی است اما هنوز این ظرفیت به دانشگاه اعلام نشده است.

وی ادامه داد: ظرفیت پذیرش در هر مرکز با توجه به رشته‌های موجود آن و هر عضو هیأت‌ علمی واجد شرایط تعریف می‌شود؛ بر این اساس هر عضو هیأت‌ علمی واجد شرایط می‌تواند تا دو دانشجوی PhD-By Researchداشته باشد. این استادان باید دارای امتیازات خاص مانند H-Index باشند. در حال حاضر حدود 10 تا 15 دانشجوی دکتری به شیوه پژوهش‌محور در دانشگاه تحصیل می‌کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا