عضویت در سایت

اجرای پذیرش جدید دانشجوی دکتری از سال آینده

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: براساس شیوه نامه، شیوه جدید پذیرش دانشجوی دکتری از سال آینده اجرا می شود.

مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: براساس این شیوه، دانشگاه‌ها پس از برگزاری آزمون سراسری، حد نصاب و رتبه مصوب خود را اعلام می کنند و از میان داوطلبان واجد شرایط ، دانشجویان را بر اساس سوابق آموزشی و پژوهشی، مصاحبه تخصصی یا آزمون تخصصی پذیرش می کنند. تمام جزئیات پذیرش دانشجو در شیوه نامه جدید گنجانده شده و طی دو ماه آینده نهایی و به دانشگاه ها ابلاغ می شود.
 
شریعتی نیاسر با بیان اینکه تمام موارد به صورت جزیی در شیوه نامه پذیرش دانشجوی دکتری درج می شود، افزود: ما تمام تلاش خود را بکار می گیریم که در روند پذیرش، مشکلاتی مثل پذیرش غیر منصفانه صورت نگیرد ‌ای صورت نگیرد.
 
وی بیان کرد: آزمون‌ سراسری دکتری شامل دروس زبان، استعداد تحصیلی و سه درس پایه در هر گروه درسی، سالی  ۲ بار در ماههای آبان و اسفند برگزار می شود.
 
معاون آموزشی وزارت علوم با اشاره به پیش بینی یک نظام جدید در پذیرش دکتری اظهار داشت: یک نظام پاسخگویی برای این آزمون مشخص شده تا در صورت بروز مشکل افراد بتوانند به آن مراجعه کنند.
 
وی عنوان کرد: همچنین شورای سیاستگذاری و نظارت برای پذیرش دانشجویان دکتری نیز تعیین شده که این شورا از اعضای حقیقی و حقوقی و رؤسای دانشگاه‌های بزرگ کشور تشکیل شده است.
 
شریعتی یادآور شد: از دیگر تغییرات شیوه جدید پذیرش دانشجوی دکتری در سال آینده تجمیع رشته های مشابه در یک گروه است بطوری که تعداد گروههای درسی آزمون از 272 به کمتر از 70 گروه کاهش پیدا می کند.
 

4

علی
نظر شما

علیچهارشنبه ۹ تیر ۱۳۹۵ ۱۲:۴۴

دروس آزمون آبان رو کی اعلام می کنند؟

مشاور دکتری
نظر شما

مشاور دکتری

دروس امتحانی احتمال خیلی زیاد تغییری نمیکنه. اگر تغییری باشه مبنی بر حذف دروس تخصصی هست و فقط دروس استعداد و زبان میمونه.

زینب قاسمی
نظر شما

زینب قاسمیپنجشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۵ ۰۹:۱۸

ببخشید نظر شما به عنوان مشاور این هستش که برای آزمون دکتری آبان من الان چه دروسی رو شروع به مطالعه کنم؟ استرس این رو دارم که یا آبان برگزار نشه یا اگه برگزار بشه اینقدر دیر منابع رو اعلام کنن که من به مطالعه نرسم.من گروه مهندسی برق هستم

مشاور دکتری
نظر شما

مشاور دکتری

درود بر شما. بهترین کار این هست که مستقل از برگزاری آزمون در آبان یا اسفند ماه امسال شما از الان خیلی جدی روی تقویت زبان و چاپ کردن مقاله کار کنید.