عضویت در سایت

آغاز ثبت‌نام وام‌های دانشجویی از فردا / شرایط متقاضیان و مراحل دریافت وام

رئیس صندوق رفاه دانشجویان گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌ها نام نویسی وام‌های دانشجویی از فردا اول تیر آغاز می‌شود و متقاضیان می‌توانند به مدت یک ماه با مراجعه به سامانه www.swf.ir نام نویسی کنند.

ذولفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ثبت‌نام وام‌های دانشجویی از فردا آغاز می‌شود و متقاضیان می‌توانند از فردا اول تیر به مدت یک ماه با مراجعه به سامانه www.swf.ir نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

وی افزود: ثبت‌نام برای وام‌های دانشجویی امسال برای نخستین‌بار دو مرحله‌ای شده‌است و ثبت‌نام مقدماتی توسط دانشجویان متقاضی وام صورت می‌گیرد.

یزدان‌مهر ادامه داد: پس از پایان ثبت‌نام مقدماتی آمار متقاضیان در شهریورماه مورد بررسی قرار می‌گیرد و پالایش اطلاعات تا اواسط مهرماه ادامه خواهد یافت. پس از آن دانشگاه‌ها با توجه به میزان بودجه‌ای که از صندوق رفاه دانشجویان می‌گیرند، دانشجویان واجد شرایط و در اولویت را برای دریافت وام به صندوق رفاه معرفی می‌کنند.

رئیس صندوق رفاه دانشجویان گفت: وام‌های دانشجویی در نیمسال اول و اواخر آبان‌ماه به متقاضیان پرداخت خواهند شد. البته مبالغ وام‌ها هنوز مشخص نیست و باید به تصویب هیات امناء برسد اما بر اساس بررسی‌های انجام شده میزان وام شهریه مطابق سال قبل بوده و  میزان وام تحصیلی افزایش خواهد داشت.

* شرایط متقاضیان و مراحل دریافت وام

به گزارش خبرگزاری فارس، وام‌های دانشجویی به 16 دسته تقسیم می‌شوند که هر کدام به فراخور شرایط و حال دانشجویان قابل بهره‌مندی خواهد بود. همچنین وام‌گیرندگان می‌بایست در ابتدا برای دریافت وام نیاز مالی داشته باشند که این مسئله به تشخیص معاونت دانشجویی صورت می‌گیرد.

گفتنی است دانشجویانی که برای دریافت وام اقدام می‌کنند می‌بایست دارای صلاحیت اخلاقی باشند و شئون دانشجویی را رعایت کنند، همچنین عدم استفاده از بورس تحصیلی، کمک و یا وام موسسات دیگر،   عدم اشتغال به کاری که مستلزم دریافت اجرت است (به استثنای کار دانشجویی) از شرایط دیگری است که متقاضیان می‌بایست آن را داشته باشند.

لازم به ذکر است دانشجویانی که برای دریافت وام اقدام می‌کنند باید در ابتدا به اداره رفاه دانشگاه محل تحصیل خود مراجعه کرده و فرم تقاضای وام را تکمیل کنند، متقاضیان باید اصل و کپی کارت ملی، اصل و کپی کارت دانشجویی،  سند تعهد محضری با ضامن معتبر (کارمند رسمی، پیمانی و یا کارمند بازنشسته با ارائه گواهی کسر از حقوق در دفتر اسناد رسمی) را به همراه داشته باشند.

منبع: خبرگزاری فارس