عضویت در سایت

لزوم تقویت همکاری دانشگاه‌ها با پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات

معاون آموزشی وزیر علوم بر لزوم تقویت همکاری دانشگاه‌ها با پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات تهران تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی ایسنا، دکتر مجتبی شریعتی در مراسم رونمایی از سامانه "پژوهش‌کار" که صبح امروز برگزار شد با بیان این که یکی از نقطه ضعف های موجود در بسیاری از سازمان‌های ایرانی عدم تمرکز آمار و اطلاعات از کارهای انجام شده است، افزود: این عدم تمرکز آمار و اطلاعات باعث دوباره کاری، موازی کاری و انجام کارهای خلاف به صورت ناخواسته می‌شود.

وی با تاکید بر این که بروز کارهای خلاف ناشی از عدم آگاهی افراد است، افزود: اقدامی که پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران انجام داده این است که به ذخیره‌سازی اطلاعات و آموزش جامعه توجه کرده و به جامعه علمی کشور درمورد نحوه ورود به اطلاعات، منابع و غیره آموزش داده است.

معاون آموزشی وزیر علوم ادامه داد: من به عنوان یک استاد دانشگاه می‌گویم که بسیاری از معلمین دانشگاهی به روش‌های دستیابی به اطلاعات واقف نیستند و من فکر می‌کنم باید با کمک وزارت علوم به راهکارهایی دست پیدا کنید که رابطه این پژوهشگاه و دانشگاه‌ها جدی‌تر شود.

شریعتی با تاکید بر تقویت رابطه پژوهشگاه علوم، و فناوری ایران با دانشگاه‌ها گفت: اگر دانشگاهی خود را موظف نداند که اطلاعات خود را در اختیار این پژوهشگاه قرار دهد یک نقطه  ضعف است و هر چه تعداد نقطه ضعف‌ها بیشتر شود زمینه عدم آگاهی نسل جوان افزایش می‌یابد. بنابراین دانشگاه‌ها و اساتید باید موظف شوند اطلاعات خود را از دریچه سامانه‌هایی که در این پژوهشگاه پیش‌بینی شده آغاز کند.

وی با بیان این که باید برای فعالیت‌های دانشگاه‌ها و اساتید در زمینه‌ای ارتباط با پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات امتیازات تشویقی در نظر گرفته شود، افزود: باید اساتید و دانشگاه‌ها از دریچه تشویق خود را موظف کنند که با سامانه‌های این پژوهشگاه همراه باشند.

معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه با اشاره به آیین‌نامه اعطای وام شهریه‌ دانشجویان دکتری گفت: طبق این آیین‌نامه امسال تامین اعتبار شده است و همه دانشجویان دکتری وام تحصیلی ارائه می‌شود و به نظر من این یکی از راهکارهای تشویق دانشجویان برای همکاری با این پژوهشگاه است.

شریعتی از وجود حدود 95 هزار دانشجو دکتری در کشور خبر داد و گفت: به طور کلی جمع کثیری از دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می‌کنند و هدف‌گذاری پژوهشگاه علوم و فناوری ایران تمرکز روی این دانشجویان است.

وی افزود: وزارت علوم آمادگی خود را برای هر گونه همکاری با پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات اعلام می‌کند و در این رابطه می‌تواند بخشی از مشکلات این پژوهشگاه مرتفع کند.

معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه با اشاره به رونمایی از سامانه پژوهش‌کار اظهار کرد: راه‌اندازی این سامانه اقدام بسیار ارزشمندی است زیرا ممکن است بسیاری از جوانان و اساتید راهکارهای لازم برای ورود به عرصه پژوهش را ندارند و وجود این سامانه به آنها کمک می‌کند.

شریعتی ادامه داد: دوره‌هایی که توسط پژوهشگاه برگزار می‌شود تحسین برانگیز است. اما به نظر من به عنوان یک دانشگاهی حضور این دوره‌ها در بطن دانشگاه حس نمی‌شود و پژوهشگاه باید حضور جدی‌تری در دانشگاه‌ها داشته باشد.

وی در پایان با اشاره به منابع خارجی موجود در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران گفت:‌بعضی از منابعی که در این پژوهشگاه وجود دارد و مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد خارجی است که من فکر می‌کنم در هدف‌گذاری بلند مدت خود باید آرشیو منابع خارجی را در نظر بگیریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا