عضویت در سایت

افزایش اعتبارات پژوهشی به 13 هزار میلیارد تومان

رئیس سازمان بودجه و برنامه‌ریزی کشور از افزایش صد درصدی بودجه‌های پژوهشی در سال جاری خبر داد و گفت: امسال میزان اعتبارات پژوهشی به 13 هزار میلیارد تومان رسید.

دکتر محمدباقر نوبخت در بازدید از اداره علمی - دانشگاهی ایسنا در گفت‌وگو با خبرنگار پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که دانشگاه‌ها در توزیع بودجه‌های پژوهشی آزادی عمل دارند، اظهار کرد: اعتبارات مصوب پژوهشی در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی قرار می‌گیرد و هیاتهای پژوهشی این مراکز هستند که در خصوص نحوه و چگونگی توزیع این بودجه‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند، در واقع دانشگاه‌ها در این زمینه آزادی عمل دارند.

وی در ادامه تصریح کرد: کمیت توزیع و تخصیص بودجه‌های پژوهشی قطعا همبستگی مستقیمی با میزان دریافتی‌ها دارد. امسال اعتبارات پژوهشی با افزایش صد درصدی به 13 هزار میلیارد تومان رسید، البته سهمی از این اعتبارات را به شرکت‌های دانش بنیان اختصاص داده‌ایم.

رئیس سازمان بودجه و برنامه‌ریزی کشور در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم با توزیع و اجرای بودجه‌های پژوهشی در سال جدید، به سهم اعتبارات پژوهشی از یک درصد تولید ناخالص ملی دست یابیم.

در ادامه دکتر حمیدرضا طیبی، رییس جهاد دانشگاهی نیز با اشاره به اینکه تمام توانمندی‌های جهاد دانشگاهی در خدمت دولت به ویژه در خدمت اهداف علمی، فناورانه و ایجاد اشتغال است، گفت: می‌توانیم 80 درصد ازدیاد ظرفیت را در جهاد برای کمک به دولت داشته باشیم و از دولت هم می‌خواهیم که از این توانمندی‌ها استفاده کند.

 

منبع: خبرگزاری ایسنا