عضویت در سایت

امکان ادامه تحصیل دانش‌آموختگان و اعضای هیئت علمی در مقطع پسادکتری در بخش صنعت

وزیر علوم گفت: برنامه وزارت علوم افزایش زمینه‌های همکاری بیشتر صنعت و دانشگاه است و در همین راستا امکان استفاده از فرصت مطالعاتی داخل به مدت 6 تا 9 ماه را برای دانشجویان دکتری فراهم کرده‌ایم.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، محمد فرهادی وزیر علوم از مرکز تحقیقات، طراحی و تولید موتور ایران خودرو(ایپکو) بازدید کرد و در جریان تحقیقات این شرکت در زمینه  طراحی  و ساخت موتور خودرو قرار گرفت.

فرهادی در جمع مدیران و روسای بخش‌های مرکز تحقیقات، طراحی و تولید موتور ایران خودرو، این مرکز را از نمونه‌ها و الگوهای عالی ارتباط صنعت و دانشگاه و کاربردی شدن علوم  و در راستای اجرایی شدن و عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی مبتنی بر دانش یاد کرد.

وی افزود: برنامه وزارت علوم افزایش زمینه‌های همکاری بیشتر صنعت و دانشگاه است و در همین راستا امکان استفاده از فرصت مطالعاتی داخل  به مدت 6 تا 9 ماه را برای دانشجویان دکتری فراهم کرده‌ایم و با انعقاد تفاهم نامه‌ای که با وزارت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت، دانش آموختگان مقطع دکترا و اعضای هیئت علمی می‌توانند  تحصیلات خود را در دوره پسادکترا در بخش صنعت ادامه دهند.

فرهادی اظهار داشت: صنعت خودرو به عنوان یک صنعت پویا، کاربردی و مورد نیاز مردم برای پیشرفت،  بهینه سازی و استفاده از دانش روز  نیازمند همکاری با دانشگاه‌های کشور است و دانشگاه‌های کشور نیز برای کاربردی کردن دانش و  انجام مسئولیت در قبال جامعه نیازمند همکاری با صنعت خودرو هستند.

در ادامه مهندس  محمد زالی عضو هیئت مدیره و مدیر عامل مرکز تحقیقات، طراحی و تولید موتور ایران خودرو گفت: این شرکت از ابتدای تاسیس خود اهداف خودرا در راستای افزایش همکاری بیشتر با دانشگاه‌ها تعریف کرده و با ایجاد رشته موتور در برخی دانشگاه‌ها، استفاده از نخبگان دانشگاهی  و تاسیس شرکت دانش بنیان به این همکاری استمرار بخشیده است.

وی افزود: ایران تنها کشور اسلامی است که خودرو ملی طراحی کرده است و این نشان دهنده پتانسیل بالای این صنعت برای رسیدن به اهداف کلان و استراتژیک است و قطعا همکاری نهادینه شده صنعت خودرو و دانشگاه‌ها می‌تواند به شکوفایی بیشتر این صنعت مهم کشور کمک کند.

زالی طراحی و ساخت سامانه عیب یاب خودروهای یورو4، طراحی موتور ملی دیزل سواری، موتور ملی ای. اف .سون، ای .اف .سون پایه گاز سوز،  و ای .اف .فور را از جمله دستاوردهای مرکز تحقیقات، طراحی و تولید موتور ایران خودرو اعلام کرد.

وی افزود: مرکز تحقیقات، طراحی و تولید موتور ایران خودرو (ایپکو)  در قالب یک طرح کلان ملی موفق شد اولین خودروی رانای هیبریدی  را طراحی و بسازد و تحویل کارفرما دهد  که این خودرو با نیروی برق کار می‌کند و در صورت شارژ کامل باطری تا مسافت 85 کیلومتر حرکت می‌کند. همچنین در این خودرو موتور بنزینی به گونه‌ای طراحی شده است که از این موتور تنها برای شارژ باطری استفاده می‌شود و برای حرکت خودرو کاربردی ندارد لذا آلایندگی ندارد.

بر اساس این گزارش، وزیر علوم از بخش‌های مختلف مرکز تحقیقات، طراحی و تولید موتور ایران خودرو (ایپکو) از جمله آزمایشگاه خودرو، آزمایشگاه سوخت و احتراق، آزمایشگاه موتور و آزمایشگاه اندازه گیری بازدید کرد.

منبع: خبرگزاری فارس