عضویت در سایت

آغاز همکاری‌ دانشگاه‌های ایران و فرانسه

استاد مطالعات بین فرهنگی دانشگاه استراسبورگ فرانسه گفت: زمینه‌های همکاری میان دانشگاه‌های فرانسه و اصفهان با انتقال اساتید دانشگاه فرانسه به اصفهان و اساتید دانشگاه اصفهان به فرانسه آغاز می‌شود.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، پروفسور "کریستین مایار" در کنفرانس بین‌المللی سه جانبه دانشگاه‌های اصفهان، استراسبورگ و فرایبورگ که در اصفهان برگزار شد، در خصوص زمینه‌های تبادل دانش بین دانشگاه‌های اصفهان و استراسبورگ اظهار کرد: این دو دانشگاه در زمینه‌های متنوع علوم طبیعی و انسانی امکان همکاری دارند و گام اول زمینه‌های همکاری از طریق انتقال اساتید دانشگاه فرانسه به اصفهان و برعکس آغاز می‌شود.

وی افزود: همکاری‌های بین دانشگاهی فرانسه و اصفهان به این صورت است که می‌توان از دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی مختلف دعوت به عمل آورد تا دوره تحصیل خود را در فرانسه بگذرانند. علاوه بر این همکاری‌ها می‌تواند در قالب برگزاری برنامه‌های مشترک در زمینه‌های علمی تحقق پیدا کند.

همچنین پروفسور تیم اپکنهانس، شرق‌شناس و متخصص تاریخ اسلام و آسیای مرکزی دانشگاه فرایبورگ با بیان اینکه تفاهم نامه‌های همکاری میان اصفهان و فرایبورگ از سال 2003 آغاز شد، اظهار کرد: خوشحال هستم که در این کنفرانس حضور دارم و سطح نویی از همکاری‌ها را آغاز می‌کنیم. هرچند تمدن اروپا و ایران از نظر معنوی تفاوت‌هایی دارند، اما به طور کلی تفاهم و اشتراکات دوجانبه‌ای نیز وجود دارد و من نسبت به این روابط بسیار خوش بین هستم.

اپکنهانس با اشاره به تاثیرپذیری گوته از حافظ ، توضیح داد: آلمان و ایران از مدت‌ها قبل گفتگوی تمدنی داشته‌اند و اکنون این تعاملات یک تحول نوین نیست. این کنفرانس فرصتی است که به سطحی نو گام برداریم تا بررسی کنیم باید در روابط تمدنی چه اقداماتی انجام دهیم. در این کنفرانس به بحث و گفتگو بین تمدنی بپردازیم تا شاید اروپا و ایران از تمدن یکدیگر چیزی بیاموزند.

منبع: خبرگزاری ایسنا