عضویت در سایت

گسترش همکاری های علمی و پزشکی ایران با استرالیا

قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت گفت: حجم همکاری های علمی مشترک با جمهوری اسلامی ایران و استرالیا در رتبه چهارم قرار دارد و امیدواریم این همکاری را در علوم پزشکی گسترش دهیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، در راستای گسترش روابط بین الملل آموزش پزشکی، دکتر حمید اکبری قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت با پروفسور تام کوان معاون دانشگاه ملبورن استرالیا و هیات همراه دیدار کرد.

قائم مقام معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به پیشرفت های علمی جمهوری اسلامی ایران طی دهه های اخیر گفت: بیش از ۳۰ درصد تولیدات علمی  کشور مربوط به حوزه علوم پزشکی است و توانسته ایم در زمینه تولید علم در جهان رتبه ۱۷ و در منطقه رتبه اول را کسب نماییم.

اکبری اظهار داشت: به لحاظ حجم همکاری های علمی مشترک با جمهوری اسلامی ایران و استرالیا در رتبه چهارم قرار دارد و امیدواریم بتوانیم در حوزه علوم پزشکی برنامه ریزی مناسبی برای همکاری مشترک داشته باشیم.

وی افزود: وزارت بهداشت ایران سه ماموریت آموزش،‌ پژوهش و درمان بر عهده دارد و در همه استان های ایران حداقل یک دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد که متعهد به انجام سه ماموریت آموزش،‌ پژوهش و ارائه خدمات سلامت هستند و به همین دلیل اعضای هیات علمی در هر سه زمینه فعالیت دارند.

قائم مقام معاون آموزشی به پیشرفت های علم پزشکی در ایران اشاره کرد و گفت: امروز ما در ایران شاهد تغییرات چمشگیری در عرصه های آموزشی هستیم، ۶۵ دانشگاه و دانشکده مستقل علوم پزشکی، ۳۰۰ مجله پزشکی،  ۱۸ هزار عضو هیات علمی و ۲۰۰ هزار دانشجوی پزشکی سبب شده است تا یک سوم تولیدات علمی کشور مربوط به علوم پزشکی باشد.

اکبری با اشاره به آغاز تحول در آموزش علوم پزشکی کشور گفت: در این خصوص برنامه ریزی مناسبی صورت گرفته و این برنامه ها در قالب ۱۱ بسته تدوین شده است.

وی با ذکر عناوین بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی اذعان داشت: این بسته ها در حال حاضر در دست اجرا است و باتوجه به وسعت جغرافیایی، کشور به ۱۰ منطقه تقسیم شده و بسته های تحولی در این مناطق در دست اجرا هستند.

در ادامه پروفسور تام کوان معاون دانشگاه ملبورن استرالیا اظهار داشت: باتوجه به تغییراتی که در سیستم آموزش علوم پزشکی کشو استرالیا رخ داده و تغییر این سیستم از MBBS به MD زمینه های همکاری مختلفی با کشور ایران وجود دارد که باید برنامه ریزی مناسبی برای آن صورت پذیرد.

وی به ارائه آنلاین بسیاری از دروس در دانشگاه ملبورن اشاره و اضافه کرد: همچنین مراکز تحقیقاتی بسیاری در زمینه علوم پایه و سرطان در این دانشگاه وجود دارد و تجربیات موفقی در زمینه تجهیز بیمارستان زنان وجود دارد که می تواند زمینه های همکاری خوبی با ایران باشد.

معاون دانشگاه ملبورن استرالیا از برنامه این کشور برای گسترش همکاری با کشورهای منطقه خاورمیانه اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد همکاری های این کشور با جمهوری اسلامی ایران گسترش یابد.

منبع: خبرگزاری مهر