عضویت در سایت

شرایط پذیرش بورس دکتری خارج از کشور سال ۱۳۹۵

شرایط اختصاصی متقاضیان بورس خارج از کشور در آزمون دکتری ۹۵، نحوه پذیرش و اعزام از سوی سازمان سنجش اعلام شد.

به گزارش پی اچ دی گل، متقاضیان بورس اعزام به خارج، بورسیه وزارتخانه‌ها، بورسیه سازمان‌ها و یا مؤسسات آموزش عالی دارای شرایط خاص در هر یک از کدرشته‌های تحصیلی، باید علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی و اختصاصی مندرج در دفترچه‌های راهنمای ثبت‌‌نام (شماره ۱) و دفترچه راهنمای انتخاب رشته (شماره ۲) و همچنین احراز حد نصاب نمره مرحله ارزیابی تخصصی، واجد شرایط و ضوابط اختصاصی وزارتخانه و یا سازمان و یا ارگان بورس‌دهنده و یا مؤسسه آموزش عالی دارای شرایط خاص نیز باشند.

شرایط اختصاصی داوطلبان ویژه بورس خارج از کشور:

۱- حداقل میانگین (معدل) نمره‌های دروس کارشناسی و کارشناسی ارشد ناپیوسته به ترتیب ۱۵ و ۱۷ تراز شده و دوره‌های کارشناسی ارشد پیوسته و یا دکتری حرفه‌ای ۱۷ تراز شده.

۲- حداکثر سن داوطلبان در زمان تقاضا ۳۰ سال.

تبصره: حداکثر سن داوطلبان حسب موارد، با توجه به شروط زیر می‌تواند افزایش یابد.

۲-۱- ایثارگران (فرزندان و همسران شهدا، جانبازان ۲۵ % و بالاتر و فرزندان و همسران آنان، آزادگان و فرزندان و همسران آنان) حداکثر سن ۳۳ سال.

۲-۲- مربیان (رسمی قطعی و یا رسمی آزمایشی) عضو هیأت علمی واجد شرایط، حداکثر سن ۳۳ سال.

نحوه پذیرش بورس و اعزام:

۱- شرکت در آزمون ورودی دوره دکتری (نیمه‌متمرکز) سال ۱۳۹۵ و کسب حدنصاب اعلام‌شده توسط دانشگاه یا مؤسسه پذیرنده بورسیه.

۲- انجام مصاحبه علمی و ارزیابی تخصصی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور دارای سهمیه.

۳- دانشگاه پس از مصاحبه علمی، سهمیه‌های بورس خارج خود را انتخاب و به شورای مرکزی بورس اعلام می‌کند.

۴- پس از ارزیابی نهایی و تأیید نتایج (گزارش) واصله از طرف دانشگاه‌ها توسط شورای مرکزی بورس، نتایج به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می‌شود.

۵- سازمان سنجش آموزش کشور نتایج را به‌صورت رسمی اعلام می‌کند.

۶-  رشته، گرایش و کشور مورد اعزام به تشخیص دانشگاه دارای سهمیه و هماهنگی اداره کل بورس و اعزام دانشجویان خواهد بود.

۷- قبولی‌های بورس خارج از کشور بر اساس سهمیه هر دانشگاه می‌باشد و نظارت و تأیید در اخذ پذیرش، وضعیت تحصیلی به عهده دانشگاه دارای سهمیه می‌باشد.

۸- پذیرفته‌شدگان اعزام بایستی حداکثر تا ۳۱ شهریور ماه سال ۱۳۹۶، نسبت به اخذ حدنصاب نمره زبان، پذیرش از دانشگاه مورد تأیید دارای سهمیه و اداره کل بورس و اعزام دانشجویان، سپردن وثیقه به دانشگاه یاد شده، دریافت روادید و سایر موارد اعزام اقدام کنند. بدیهی است پس از اتمام زمان مذکور، قبولی فرد (کان لم یکن) تلقی می‌شود.

تبصره: حداقل کسب نمره زبان برای اعزام داوطلبان رشته‌های فنی و مهندسی، کشاورزی و علوم پایه: MSRT=55، رشته‌های علوم انسانی و هنر: MSRT=60 و یا معادل آن در آزمون‌های Tolimo،IELTS  و TOEFL شده است. داوطلبان باید توجه داشته باشند که افزون بر نمره مذکور، در صورتی که دانشگاه پذیرش‌دهنده، قبولی و کسب نمره آزمون زبان خاصی را ملاک پذیرش خود قرار دهد، داوطلب موظف است آن شرط را تا قبل از اعزام برآورده کند.

۹- پذیرش از دانشگاه خارج، انتخاب استاد راهنمای خارج، موضوع رساله دکتری و استاد ناظر داخلی (یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه دارای سهمیه مرتبط با تخصص پذیرفته‌شده) پس از تأیید دانشگاه دارای سهمیه و با هماهنگی اداره کل بورس و اعزام دانشجویان انجام می‌شود.

۱۰- میزان وثیقه با توجه به کشور محل تحصیل و بر اساس مصوبات شورای مرکزی بورس تعیین می‌گردد.

۱۱- طبق قانون اصلاح ماده ۳ قانون اعزام دانشجو به خارج از کشور در شرایط مساوی اولویت با داوطلبان متأهل می‌باشد.

۱۲- دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره‌های کارشناسی ارشد باید تا پایان شهریور ماه سال جاری (۹۵/۶/۳۱) فارغ‌التحصیل شوند.

۱۳- عدم مراجعه داوطلبان واجد شرایط جهت تشکیل پرونده به اداره کل بورس و اعزام دانشجو تا پایان شهریور ماه سال جاری (۹۵/۶/۳۱) به منزله انصراف می‌باشد.

سایر شرایط:

۱- امکان تبدیل بورس خارج به داخل وجود ندارد.

۲- اعزام داوطلبان یا مربیان آموزشی و پژوهشی واجد شرایط که محل خدمت آتی آنان در سایر دستگاه‌های اجرایی دولتی و غیردولتی است، مشروط به تقبل ۱۰۰ % هزینه‌ها توسط دستگاه مربوط و ارائه موافقت‌نامه رسمی از سایر دستگاه‌های اجرایی، با مطمح نظر قرار دادن ماده ۶۱ قانون مدیریت خدمات کشوری میسر خواهد بود.

۳- مسئولیت هرگونه مغایرت در میانگین دروس (معدل) و اطلاعات و مدارک مورد نظر، متوجه متقاضی است و در صورت اثبات تخلف، در هر یک از مراحل اعم از طی فرایند بورس، حین تحصیل یا پس از پایان تحصیلات، پذیرش فرد ابطال می‌شود و باید هزینه‌های مترتب بر آن را بپردازد.

۴- اعطای بورس تحصیلی و مزایای ناشی از آن صرفاً امتیاز اعطایی از سوی سازمان امور دانشجویان است و در صورت وجود اعتبار قابل پرداخت خواهد بود.

1

نجارباشی
نظر شما

نجارباشیپنجشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۵ ۲۰:۵۰

سلام میشه بعد از گرفتن بورسیه برای بردن خانواده(پدر و مادر وخواهر)اقدام کرد؟برای سوئد یا المان مرسی