عضویت در سایت

حمایت از ۲۷ طرح پژوهشی نوین در حوزه علوم شناختی

ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال ۹۴ از ۲۷ طرح پژوهشی حمایت کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پیشرفت و توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، کم و بیش همچون سایر علوم، حاصل ترکیبی متناسب از پژوهش­های بنیادی و کاربردی است. شاید بتوان مسئله اصلی و مرکزی این حوزه را شناخت کامل مغز-ذهن همراه با کارکردهای آن دانست.

به نظر می ­رسد دست یافتن به راه­ حل­ها و ابزارهای شناخت-محورِ جامع و مانع تابعی از میزان دانش ما از ساختار و عملکرد مغز-ذهن است. اما تا رسیدن به این نقطه آرمانی می­ توان و باید، همراه با تحقیقات بنیادی و توسعه فناوری، با استفاده از دانش و فناوری­های موجود به ارتقای کیفیت زندگی آحاد جامعه همت گمارد؛ زیرا بسیاری از معضلات فردی و اجتماعی ریشه­ های شناختی داشته و آسیب­های محیطی مخرب نیز با تحت تاثیر قرار دادن قابلیت­های شناختی، همه  شئون زندگی افراد و جامعه را تحت تاثیر قرار می­دهند.

 از این رو ستاد توسعه علوم و فناوری­های شناختی سیاست­ها و اولویت­های کلان خود در تحقیقات بنیادی و کاربردی به همراه توسعه فناوری را در بازه سال­های ۹۲-۹۴در چارچوب اهداف چهار گانه شناخت مغز و ذهن، ارتقا و بازتوانی قابلیت­های شناختی، کاهش اثرات آسیب­ها و مخاطرات محیطی و اجتماعی بر قابلیت­های شناختی و توسعه فناوری­های شناختی جهت ارتقای کیفیت زندگی آحاد جامعه را در چهار دسته مطالعات کاربردی، مطالعات پایه؛ توسعه فناوری و توسعه زیر ساخت تعریف کرده است.

ستاد علوم شناختی در سال ۹۴ حمایت از طرح‌های پژوهشی مختلف را بر اساس اولویت‌ها انجام داد و در این سال ۲۷ طرح پژوهشی از حمایت ستاد برخوردار شدند. این طرح ها، طرح‌هایی هستند که بسیاری از آنها برای نخستین بار در کشور انجام می‌شوند و در مرزهای دانش قرار دارند.

ابتدا ۳۳ طرح در فراخوان شهریور ۹۴ به تصویب رسید که با ۳ طرح قراردادی منعقد شد.همچنین در فراخوان شهریور ۹۳، ۱۴ و در  در فراخوان اسفند ۹۲ طرح تصویب شد که  با ۱۳ طرح در سال ۹۴ و ۸ طرح قراداد بسته شد .

«طراحی، توسعه و ارزیابی یک سیستم fNIRS آزمایشگاهی ۱۶ کاناله»، «کنترل حرکت ربات  با استفاده از سیگنالهای نورونی قشر موتوری»، «مغزنگاری مغناطیسی برپایه حسگرهای اتمی»، «تهيه بانک تصاوير هيجانی ايرانی و تدوين ويژگیهای شناختی آن‌ها»، «طراحی و ساخت یک سیستم کاشتنی-پوشیدنی برای ثبت الکتریکی غشایی از مغز»، «مکان ‌یابی منابع مغزی با استفاده از داده‌های الکتروانسفالوگرام»، «اثر تحریک کورتکسFEF در انسان بر روی توجه بینایی» و « تأثیر پیوند سلولهای بنیادی عصبی بر چرخه خواب و بیداری بعد از آسیب دوطرفه هسته لوکوس سرولئوس در موش صحرائی» عناوین برخی از این طرح‌های پژوهشی تصویب شده، هستند.

هدف این ستاد در حمایت از طرح‌های پژوهشی و توسعه فناوری در حوزه علوم و فناوری‌های شناختی، در سه حوزه، حمایت از مطالعات پایه در زمینه موضوعات روز و مرتبط با مشکلات جامعه که در طولانی مدت امکان رسیدن به توسعه فناوری و کاربرد را داشته باشند. حمایت از طرح‌های پژوهشی توسعه فناوری که به یک محصول قابل کاربرد برای گروه‌های هدف در جامعه می انجامد. حمایت از طرح های پژوهشی و توسعه فناوری که زیرساخت برای انجام طرح های دیگر مرتبط و مورد نیاز حوزه را فراهم می‌کند است.

امکان ارسال طرح برای اساتید عضو هیات علمی دانشگاه‌ها یا مدیران شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان مجری اصلی طرح‌ فراهم است.

همچنین کارگروه پژوهش ستاد علوم شناختی در سال ۹۴، ۱۰ مقاله علمی و پژوهشی داخلی، ۹۳ مقاله ISI و ۱۰۶ پایان نامه ارشد و دکتری را مورد حمایت قرار داد.

منبع: خبرگزاری مهر