عضویت در سایت

امکان راهیابی مستقیم دانشجویان علوم پایه از کارشناسی به دکتری

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از امکان راهیابی مستقیم دانشجویان رشته‌های علوم پایه از مقطع کارشناسی به مقطع دکتری خبر داد و گفت: آیین‌نامه این امر تصویب شده و برخی از دانشجویان ممتاز این رشته‌ها می‌توانند با استفاده از این آیین‌نامه و به شرطی که رشته تحصیلی آنها در هر دو مقطع هم‌راستا باشد از مقطع کارشناسی به مقطع دکتری ورود کنند.

 به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا، دکتر محمد فرهادی در نشست خبری که ظهر امروز در وزارت علوم برگزار شد با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه معاونت آموزشی اظهار کرد: 28 مورد تدوین و تصویب برنامه‌های درسی، 22 مورد آماده‌سازی برنامه‌های درسی، بازنگری آیین‌نامه استعداد درخشان و غیره از جمله اقدامات مهم در حوزه معاونت آموزشی است.

وی از امکان راهیابی تحصیل دانشجویان رشته‌های علوم پایه از مقطع کارشناسی به مقطع دکتری خبر داد و افزود: به برخی از رشته‌های تحصیلی مخصوصا رشته‌های علوم پایه بی‌توجهی می‌شد به همین دلیل یکی از اقدامات اساسی که در این زمینه انجام شد این بود که آیین‌نامه آموزشی این رشته‌ها مورد بازنگری قرار گرفت و طبق آیین‌نامه جدید دانشجویان این رشته‌ها می‌توانند به صورت مستقیم از مقطع کارشناسی به مقطع دکتری ورود پیدا کنند.

وزیر علوم در ادامه با اشاره به رشته‌هایی که قدمت بسیاری داشته‌اند اظهار کرد: عمر برخی از رشته‌ها به بیش از ده سال می‌رسید و اقدام مهمی که در این زمینه انجام شد این بود که برنامه درسی جدید جایگزین این رشته‌ها شد. به عبارتی دیگر باید حدود 600 رشته تحصیلی مورد بازنگری قرار می‌گرفت. به عبارت دیگر از میان دو هزار و 168 برنامه درسی حدود 600 رشته تحصیلی باید مورد بازنگری قرار می‌گرفت. این کار از اوایل سال جاری آغاز شده و تا کنون 322 رشته محل صددرصد بازنگری شده‌اند و به تصویب شورای عالی برنامه‌ریزی رسیده‌اند. بیش از 270 رشته محل نیز مورد بازنگری بیش از 70 درصد قرار گرفته‌اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا